Základné pravidlá starostlivosti o obliečky

Jeden z najväčších pôžitkov po náročnom pracovnom dni je spočinúť vo voňavých perinách pohodlnej postele. Ako ich však také udržať? Čo robiť, aby ste maximálne predĺžili životnosť obliečok, i zvýšili hygienu v domácnosti? Tu sú základné pravidlá.

Príprava pred praním

Predtým, než obliečky hodíte do práčky, určite ich vyprášte. Perú sa zásadne prevrátené na ruby a zapnuté, poprípade zazipsované. Ak posteľnú bielizeň radi škrobíte, urobte tak pred samotným praním. Dobrým trikom je nechať obliečky chvíľu v lavóre so škrobom a potom ich hodiť do práčky. Priamo v nej by ste ho zbytočne rozriedili s vodou.

Perte na 40°C, alergici na 60°C

Nižšie teploty vody počas prania síce šetria vašu peňaženku, na hygiene by ste však trocháriť nemali. V obliečkach a v posteli všeobecne sa totiž veľmi radi zdržiavajú roztoče, ktorých výlučky dráždia alergikov. Ak k ním patríte, určite bytový textil perte na 60°C. Výnimku tvoria obliečky z mikroplyšu, ktoré stačí prať na 30°C, nakoľko tento materiál je prirodzene antialergický, rýchlo schne a odpudzuje roztoče. Aby vám posteľná bielizeň krásne voňala, nezabudnite pridať aviváž.

Sušte správne

Po vypraní bielizeň hneď vyberte z práčky a vyveste, inak by vám zatuchla. Nikdy ju nevešajte za rohy na štipce, obliečky prehnite ideálne cez viac než jednu šnúru, a to hlavne v prípade, pokiaľ ich nebudete žehliť. Nebojte sa sušenia v prírode. Mýty o tom, že si tak na posteľnej bielizni doveziete roztoče nie sú pravdivé. Týmto malým potvorkám sa naopak výborne darí vo vlhkom a teplom prostredí, ktoré vládne v nevyvetranej spálni. Najbelšiu farbu plachtám a perinám prepožičia slnko, sviežosť zase čerstvý vzduch.

Žehlite na programe „bavlna“ alebo vôbec

Bavlnené obliečky sa žehleniu určite nevyhnú. Jednoduchšie to budete mať pri posteľnej bielizni z krepu, flanelu alebo mikroplyšu. Stačí ak ich v rukách jednoducho vyrovnáte a poskladáte. Na žehlenie môžete využiť aj mangeľ, vďaka ktorému nebude mať vyžehlená bielizeň chybu.

Starostlivosť o obliečky nie je žiadna veda. Väčšinou sa stačí riadiť pokynmi od výrobcu a pravidelne ich vetrať. Doprajte si výdatný a zdravý spánok v čistých, sviežich perinách.

 
 

Sledujte nás

facebook        google+        youtube

Prečo nakupovať u nás

Bezpečný nákup

Tovar skladom
pripravený pre Vás

Zaplatíte až pri prevzatí
balíčku s tovarom

2-ročná záruka
na všetky výrobky


Vám zaručuje...

Tá najlepšia a najjednoduchšia záruka.
Ak nebudete spokojní,
vrátime Vám peniaze!