Vytvorte si vintage interiér lacno a efektne

Chcete kráčať ruka v ruke s módou, ale nepáči sa vám súčasný moderný dizajn? Riešením pre vás je stále populárnejší vintage štýl, ktorý sa vracia do čias minulých, a vytvára v príbytku romantickú, útulnú atmosféru. Prečítajte si, ako ho jednoducho priniesť domov.

„Dobrý ročník“ so staromódnym šarmom

Názov vintage pôvodne označoval výnimočne vydarený ročník portského, vína alebo whisky. V prenesenom význame sa však začal používať na všetko staré ale dobré, niečo význačnej hodnoty. Dnes sa vzťahuje na módu 30. až 60. rokov 20. storočia, či už v obliekaní, doplnkoch alebo interiérovom dizajne. V bytových doplnkoch a nábytku sa sústreďuje na jemné, pastelové farby a prírodné materiály – na prvom mieste drevo, potom kov a sklo, prípadne porcelán. Dôležitosť majú vo vintage interiéri hlavne doplnky. Od ostatných štýlov z čias minulých ako retro či rustikálny sa líši svojím dôrazom na patinu a nedokonalosti materiálu – hrdza či praskliny sú povýšené na dekoračnú úroveň a dokonca sa umelo vyrábajú. Predmety skrátka musia vyzerať, že majú za sebou nejakú históriu.

Ako na vintage u vás doma

Ak nie ste práve v situácii, keď si môžete dovoliť renováciu bytu či domu, nezúfajte. Vintage nie je nákladný a niekoľkými šikovnými detailmi prinesiete ovzdušie romantiky a útulnosti aj ku vám domov. Namiesto kúpy novej sedačky oblečte svoju starú sedaciu súpravu do nových šiat – tento napínací poťah v krémovej bielej spolu s fialovými či ružovými vankúšmi hneď zmenia atmosféru vašej obývačky. Vintage kombinuje jemné pastelové farby s výraznejšími doplnkami – využite to aj vy. Smotanová sedačka a koberec spolu s dekoráciami v jasných farbách predstavujú nenáročný základ. Ďalším dôležitým prvkom sú kvety – vintage miluje ruže, pivónie, hortenzie, orgovány, tulipány a hlavne poľné kvety. V črepníkoch, na obrazoch, na bytovom textile, v hocijakej forme. A nezabúdajte hlavne na štýlové doplnky. Viete, že patinu a zdanie zašlosti si viete vyrobiť aj sami? Ponúkame vám návod na jednoduchú servítkovú techniku, zvanú decoupage, ktorou ozdobíte akýkoľvek predmet.

Základný postup pri decoupage

  1. Vystrihnite si zo servítky motívy, ktoré sa vám páčia.
  2. Oddeľte hornú potlačenú vrstvu.
  3. Predmet so svetlým podkladom (na tmavom servítky nebudú vidieť) natrite tenkou vrstva lepidla na mieste, ktoré chcete dekorovať.
  4. Vystrihnutý motív pomaly nalepujte na potreté miesto, mäkkým štetčekom namočeným do lepidla obrázok uhladzujte.
  5. Nakoniec svoj výtvor prelakujte.
Newsletter

Kolekcie a akcie

na váš e-mail

Garancia bezpečného nakupovania

Sme členmi APEK a dodržiavame pravidlá bezpečného nákupu.

151 výdajných
miest

a mnoho výhod
pre váš pohodlný nákup