Poznáte výhody a nevýhody najrozšírenejších druhov matracov?

Preč sú tie časy, keď jediným druhom matracu na trhu bol ten pružinový. S pokrokom vo vede a technológiách sa objavili nové materiály aj v oblasti zariadenia domácnosti. Poznáte tie najrozšírenejšie?

Matrace zo studenej peny
Studená alebo HR pena sa vyrába rovnakou technológiou ako polyuretánové PUR peny, ale za použitia iných surovín a receptúr. Skratka HR znamená „high resilience“, teda vysoko pružný, elastický.

  • Výhody: dobre sa prispôsobujú telu, vďaka pórom v pene sú veľmi dobre priedušné, vynikajú vysokou pružnosťou. Vysoko kvalitné matrace zo studenej peny, ako napríklad TERMAL VISCO, v lete chladia a v zime hrejú. Vďaka priedušnosti sú ideálne pre alergikov.
  • Nevýhody: existuje veľa rozličných cenových a kvalitatívnych druhov penových matracov. Tie lacnejšie a nekvalitnejšie sa rýchlo preležia.

Matrace z viskoelastickej peny
Oproti studenej sa viskoelastická pena líši zložením a vlastnosťami. Nájdete ju aj pod názvom „lenivá“ či „pamäťová“ pena. Materiál je pocitovo veľmi príjemný, prispôsobuje sa tlaku tela, ktorý sa rovnomerne rozloží.

  • Výhody: veľmi špecifický pocit ležania, rozloženie tlaku tela na celú plochu matraca. Vhodný pre ľudí s problémami s chrbticou a dlhodobo ležiacich, ak je pre nich otáčanie sa v noci nežiaduce.
  • Nevýhody: viskoelastická pena reaguje na izbovú teplotu. Ak je v miestnosti príliš horúco zmäkne, ak príliš zima, je tvrdá. Pre optimálne funkčné vlastnosti je preto vhodná hlavne do teplotne stabilných izieb.

Pružinové matrace
Ako už ich názov prezrádza, tieto matrace majú vo vnútri pružiny. Tie moderné sa delia na dva typy – tzv. bonnellové a taštičkové. Bonnellové tvoria jednotlivé pružiny v tvare presýpacích hodín, navzájom pospájaných oceľovou cievkou. Pružiny v taštičkových matracoch majú menší priemer ako tie v bonnellových, sú však jednotlivo zabalené v priedušnej netkanej látke a navzájom zošité. Od počtu pružín, spracovania a kvality použitých materiálov sa odvíja aj cena a kvalita matraca.

  • Výhody: pružinové matrace vďaka pohybom ležiaceho neustále pumpujú do vnútra matracu vzduch. Dobrá vzdušnosť znemožňuje roztočom sa rozmnožovať, takže sú vhodné pre alergikov. Disponujú tiež vysokou nosnosťou a životnosťou.
  • Nevýhody: pri tomto type matracov nikdy nesiahajte po lacnejších variantoch. Čím menej pružín, tým horšie sa vám bude spať. Nekvalitné pružiny môžu mať neblahý vplyv na váš spánok a chrbticu. Väčšina pružinových matracov tiež nie je vhodná pre polohovateľné rošty.

Vo väčšine slovenských domácností narazíte na niektorí z týchto typov. Teraz už poznáte ich výhody a nevýhody. Akékoľvek si už kúpite, určite ich nezabudnite vybaviť chráničmi. Zvýšite tým svoju hygienu, ochránite matrace pred znečistením a predĺžite ich životnosť.

 
 

Sledujte nás

facebook        google+        youtube

Prečo nakupovať u nás

Bezpečný nákup

Tovar skladom
pripravený pre Vás

Zaplatíte až pri prevzatí
balíčku s tovarom

2-ročná záruka
na všetky výrobky


Vám zaručuje...

Tá najlepšia a najjednoduchšia záruka.
Ak nebudete spokojní,
vrátime Vám peniaze!