Perie vs. Duté vlákna – čo je do perín a vankúšov lepšie?

 

Klasická perová perina a vankúš boli kedysi jednotnou normou, niečo, čo mal v domácnosti každý. S rozmáhajúcimi sa alergiami a zároveň prudkým vývojom moderných materiálov je už dnes ale výber oveľa širší. Nie je však stará klasika lepšia? Porovnali sme pre vás výhody a nevýhody perových prikrývok, a moderných z dutých vlákien.

Prírodné perie – tabu pre alergikov
Tradičná prikrývka slovenských domácností – obrovská perová duchna, má výborné termoizolačné vlastnosti. Ak je kvalitne ušitá, je relatívne ľahká a vzdušná. Perové periny a vankúše bývajú plnené perím a páperím v pomere 80:20. Perie pochádza z vodnej hydiny, je sterilizované a starostlivo vyberané. Alergici by sa však tejto náplni do perín a vankúšov mali zďaleka vyhnúť. Perie je totiž silný alergén. Veľmi dobre sa v ňom darí roztočom, ktorých výlučky sú pre alergikov dráždivé. Perové výrobky tiež nemôžete prať a čistiť doma. Ak sú špinavé alebo prepotené, musíte ich zveriť špeciálnym čistiarňam peria.

Ak obľubujete prírodné materiály a netrpíte alergiami, je pre vás perová prikrývka a vankúš perfektným riešením. Bude sa vám spať ako na obláčiku.

Dutými vláknami proti alergiám
Takzvané antialergénne paplóny a vankúše sa vyrábajú z polyesterového dutého vlákna, ktoré sa ďalej chemicky nespevňuje a neupravuje. Tieto prikrývky sa viackrát prešívajú, takže sú celkovo ľahšie ako perové, pritom však disponujú rovnakými termoizolačnými vlastnosťami. Ich schopnosť udržiavať teplo ale závisí od počtu vrstiev polyesterového vlákna, preto si musíte vybrať, či chcete teplejší na zimu, alebo ľahší na leto. Ďalšou veľkou výhodou oproti klasickým perovým je aj možnosť prať antialergénne prikrývky doma v práčke. Taktiež sú ako stvorené pre alergikov, pretože odpudzujú roztoče a neudržiava sa v nich prach.

Trpíte alergiou na prach? Potom sú antialergénne paplóny a vankúše z dutých vlákien pre vás ideálnym spánkovým riešením.

Či ste vyznávač tradícií a prírodných materiálov, alebo alergik so špeciálnymi potrebami, v našej ponuke nájdete tie pravé prikrývky a vankúše pre vás.

Newsletter

Kolekcie a akcie

na váš e-mail

Garancia bezpečného nakupovania

Sme členmi APEK a dodržiavame pravidlá bezpečného nákupu.

151 výdajných
miest

a mnoho výhod
pre váš pohodlný nákup