Exotický patchwork vo vašej domácnosti

Je niekoľko tisíc rokov stará, vo veľkom ju používali ženy prvých amerických osadníkov, šetrí peniaze i materiál a skrýva v sebe mnoho spomienok. Reč je o technike zvanej patchwork. Chcete si aj vy zútulniť svoj domov alebo niekoho potešiť originálnym darčekom? Patchworkom sa dajú zhotoviť nielen prikrývky a prehozy, ale aj hračky, batohy, bundy či kabáty.

Čo to vlastne je?
Patchwork je špeciálna technika, ktorá spočíva v zošívaní malých, rôznofarebných kúskov látok tak, že spolu vytvárajú väčšie geometrické vzory. Výsledný produkt (patchwork) je spojený s ďalšími vrstvami látky a ozdobne prešívaný drobnými stehmi. Konečný výrobok sa nazýva quilt. Pôvodne išlo výlučne o ručnú prácu, dnes už na túto techniku existujú špeciálne šijacie stroje. Traduje sa, že patchwork spopularizovali ženy amerických osadníkov, ktoré boli veľmi šetrné, a chceli využiť aj staré a obnosené šaty. Táto technika zošívania totiž umožňuje znova použiť aj veľmi maličký kúsok látky. Inak sa prvé ukážky patchworku a quiltingu našli z doby pred 3 000 rokmi – zo starovekého Egypta.

Prečo mať patchwork doma?
Predstavte si, že si vaša dcéra zakladá svoju vlastnú domácnosť, a vy jej darujete prikrývku, vyrobenú z kúsočkov jej starých detských šiat. Alebo si ušijete pestrofarebný prehoz na gauč z látok, ktoré ste kedysi nosili či používali. Takýto vlastnoručne vyrobený kus bytovej textílie v sebe skrýva mnoho emócií a spomienok, ktoré vás zahrejú zvnútra vždy, keď ich použijete. Nehovoriac o tom, že zakryjú nedokonalosti na opotrebovanom nábytku. Ak je ale vaša sedacia súprava príliš zničená na viacerých miestach, uprednostnite radšej napínacie poťahy, ktoré obsiahnu celú sedačku.

Ako si môžete patchworkový quilt vyrobiť?
Existuje nekonečné množstvo vzorov, ktoré môžete použiť – od klasických štvorčekových, cez trojuholníkové, šesťuholníkové, kruhové, obdĺžnikové či vlnkové. Ak máte radi video návody, pozrite si jeden na trojuholníkový vzor tu. Ak vám stačia obrázkové, na Pinterste ich nájdete hŕbu. My vám ponúkame veľmi jednoduchý a stručný návod na výrobu štvorčekového patchworkového quiltu

  1. Nastrihajte si zvyšky látky na štvorčeky ľubovoľnej, ale rovnakej veľkosti (t.j. všetky musia byť rovnako veľké, ideálne 2x2 cm).
  2. Zošite štvorčeky vždy po dva, tvoriac tak „štvorčekové páry“.
  3. Naaranžujte tieto páry do stĺpcov. Stĺpce musia obsahovať rovnaký počet štvorčekov, počet stĺpcov závisí od veľkosti a šírky želaného quiltu.
  4. Zošite tieto stĺpce.
  5. Stĺpce rozložte tak, že medzi nimi necháte miesto. Do vzniknutých medzier potom vložte pruhy látky.
  6. Zošite pruhy látky so stĺpcami štvorčekov.
  7. Rovnakými pruhmi látky vyplňte aj priestor nad, pod a okolo stĺpcov. Zošite ich spolu.
  8. Zašite aj okraje novovzniknutého quiltu, aby sa nestrapkali.
  9. Hotovo!
Newsletter

Kolekcie a akcie

na váš e-mail

Garancia bezpečného nakupovania

Sme členmi APEK a dodržiavame pravidlá bezpečného nákupu.

151 výdajných
miest

a mnoho výhod
pre váš pohodlný nákup