Ako si vybrať správny vankúš

Dobrý a kvalitný spánok závisí od viacerých faktorov. Nielen vhodný matrac a vonkajšie podmienky, ale aj správny vankúš sa výrazne podpíšu na tom, ako svieži a oddýchnutí ráno vstanete. Prečítajte si praktické rady ako nepochybiť pri kúpe podhlavníka.

Pri výbere najvhodnejšie podložky pod hlavu zohľadnite 4 faktory:

  • Tvar vankúša
  • Vašu spánkovú polohu
  • Výplň
  • Vaše zdravotné problémy

1) Tvar vankúša

Úplne prvá vec, ktorú si pri kúpe všimnite. Poznáme 2 základné tvary: klasický a anatomický. Kým klasický vankúš má dobre známy tvar, anatomický vyzerá ako obdĺžniková poduška s priehlbinou v strede. Vďaka tomuto tvaru vie maximálne uvoľniť svaly šije a pliec, dokáže dokonca zmierniť bolesti krčnej chrbtice a chrápanie. Je však vhodný hlavne pre tých, ktorý spia na chrbte či boku.

2) Vaša spánková poloha

  • na bruchu – potrebujete nízky a mäkký vankúš, ktorý nasmeruje vaše telo do prirodzenej polohy. Vhodný je pre vás klasický vankúš z mikrovlákna alebo plnený perím.
  • na boku – tým pravým je pre vás vyšší a anatomicky pevnejší vankúš. Dôležité je, aby sa vaša hlava nezakláňala do bokov ani dozadu, ale aby vankúš poskytoval chrbtici prirodzenú oporu a odľahčoval šiju. Skúste anatomický či vankúš z pamäťovej peny, prípadne tento špeciálny, vyvinutý pre spáčov na boku.
  • na chrbte – ak spávate na chrbte ako japonské gejše či egyptskí faraóni, najvhodnejší je pre vás stredne tvrdý, vyšší vankúš, ktorý zabezpečí správne zaoblenú polohu vašej chrbtice aj ležmo. Plecia a krčná chrbtica musia byť podopreté. Ideálnym je pre vás vankúš z pamäťovej peny, anatomický či klasický z mikrovlákna, doplnený o tento klinový podhlavník.
  • kombinovaná poloha – ak počas spánku meníte polohy, potrebujete flexibilný vankúš, ktorý vám poskytne oporu aj v spánku na chrbte, aj na bruchu, aj na boku. Vyberte si stredne tvrdý vankúš s pevnou a flexibilnou výplňou.

3) Typ výplne

Pamäťová pena sa prispôsobí tvaru vášho tela aj telesnej teplote. Perie je zase ľahké a nadýchané, pod hlavou však môže spľasnúť. Vankúše plnené sobakawou či pohánkou naopak držia objem veľmi dlho. Výplň vyberajte v závislosti od vašej spánkovej polohy a prípadných zdravotných problémov.

4) Zdravotné problémy

Ak trpíte alergiou na prach a roztoče, perové vankúše sú pre vás úplným tabu. Predstavujú ideálne prostredie pre ich množenie a zbytočne by vás dráždili. Pre alergikov sú vhodnejšie vankúše z mikrovlákna, v ktorých sa roztočom veľmi nedarí. V prípade bolestí krčnej chrbtice investujte do vhodného anatomického vankúša alebo do výrobku z pamäťovej peny, ktorý sa prispôsobí vašej spánkovej polohe.

 
 

Sledujte nás

facebook        google+        youtube

Prečo nakupovať u nás

Bezpečný nákup

Tovar skladom
pripravený pre Vás

Zaplatíte až pri prevzatí
balíčku s tovarom

2-ročná záruka
na všetky výrobky


Vám zaručuje...

Tá najlepšia a najjednoduchšia záruka.
Ak nebudete spokojní,
vrátime Vám peniaze!