Ako si vybrať správny matrac

Načerpať sily do nového dňa a zobudiť sa svieži ako rybička – zdravý a plnohodnotný spánok má obrovský vplyv na vašu vitalitu. Aby ste si ho zabezpečili, musíte okrem iného ležať na správnom matraci. Ako si ale vybrať ten pravý pre vás? Prečítajte si zopár základných rád k výberu a zvoľte múdro.

           1) Podľa vašej váhy a polohy pri spaní zvoľte tvrdosť matraca

Pri výbere matracu všeobecne platí – čím vyššia je vaša váha, tým tvrdší matrac potrebujete pre dobrý spánok. Samozrejme, nie je to jediné kritérium. Ideálna tvrdosť matraca pre vás sa odvíja aj od vašej polohy pri spaní. Ak ležíte väčšiu časť noci na boku, mali by ste zvoliť mäkší matrac, ak na chrbte alebo na bruchu bude pre nás vhodnejší ten tvrdší.

           2) Pri voľbe tvrdosti prihliadajte aj na vek

Deti potrebujú pre zdravý rast a vývoj kostí skôr pevnejší matrac so strednou tvrdosťou, u mladých ľudí je záujem o tuhšie matrace. Čím je človek starší mal by použiť mäkšie a elastickejšie matrace.

           3) Čím vyššia je vaša hmotnosť, tým vyššie jadro by mal mať matrac

Výška jadra matraca priamo súvisí s jeho nosnosťou a životnosťou. Logicky by tak ľudia s vyššou váhou mali siahať po matracoch s vyšším jadrom.

           4) Na manželskú posteľ zvoľte radšej dva samostatné matrace

Je to totiž omnoho praktickejšie. Partneri majú pravdepodobne rozdielnu hmotnosť, rozdielnu polohu pri spánku či všeobecne rozdielny spánok. So samostatným matracom môže mať každý z partnerov optimálnu podložku na spanie a nie je ukrátený na úkor toho druhého. Taktiež pokiaľ má jeden z partnerov nepokojný spánok, veľký matrac prenáša otrasy oveľa viac ako dva oddelené. V neposlednom rade je kúpa plachiet či údržba oveľa jednoduchšia u dvoch oddelených matracov.

           5) Na matrac používajte chránič

Kvalitný matrac nestojí pár eur a je to väčšinou investícia na dlhšiu dobu. Aby vám vydržal čo najdlhšie, zadovážte si naň chránič. Ak si kúpite nepriepustný, ochráni váš matrac nielen pred mechanickým poškodením, ale aj pred znečistením potom, či inými telesnými tekutinami. Chránič na rozdiel od matraca jednoducho vyperiete v práčke. Pre alergikov sú veľmi vhodné aj nepriepustné chrániče matraca s aloe vera.

           6) Materiál vyberajte podľa svojich cenových možností, vlastností a hlavne kvality

Na trhu sa dnes vyskytujú matrace z rozličných materiálov. Tie sa líšia nielen svojimi vlastnosťami, ale aj cenou. Medzi najrozšírenejšie patria:

    • HR alebo studená pena – matrace vyrobené z tejto látky sú vďaka veľkým pórom veľmi priedušné, dobre odvádzajú pot, elastické a vyznačujú sa tiež dlhou životnosťou. Vzhľadom k možnosti kombinovať rôzne tuhosti pien, je možné docieliť dobrú oporu tela a chrbtice. Ideálne je, ak sa pri výrobe penového matraca kombinuje studená s tzv. lenivou alebo viskózovo-elastickou penou.
    • Viskózovo-elastická (lenivá alebo tiež pamäťová) pena – tento druh materiálu mení svoju tvrdosť v závislosti od teploty. Pri kontakte s telesným teplom sa pružne prispôsobuje anatómii tela a udržuje telo v optimálnej polohe. Výsledkom je znížená potreba obracania sa, čo prispieva k pokojnému spánku. Matrac z pamäťovej peny zmierňuje bolesti chrbta a pozitívne vplýva na krvný obeh, čím zabraňuje vzniku preležanín.
    • Biopena – pre ekologicky zmýšľajúcich ľudí a alergikov ideálny materiál. Biopena je látka, pri ktorej suroviny pôvodne vyrábané z ropy boli nahradené surovinami z prírodných olejov. Ten ricínový napríklad odpudzuje roztoče a mikróby, čím robí z matraca z biopeny vhodnú súčasť spální alergikov.
    • Latex - materiál, ktorý sa už dlhé roky používa na výrobu najkvalitnejších matracov je práve zmes umelého a prírodného latexu (kaučuku). Pena má vysokú hustotu, superelastické vlastnosti, je antibakteriálna, neabsorbuje prach. Tieto matrace však rozhodne nepatria medzi najlacnejšie.
    • Pružinové matrace – najtradičnejší typ matracov sú určite pružinové. Ak sa už preňho rozhodnete, určite nesiahajte po lacných prevedeniach. Obsahujú málo pružín na m2 čo má za následok nízku bodovú elasticitu, krátku životnosť a nedokonalú funkciu. Hľadajte matrace s tzv. taštičkovými pružinami (každá pružina je obalená v textilnom puzdre). Tieto matrace sú však v horných cenových pásmach.
Newsletter

Kolekcie a akcie

na váš e-mail

Garancia bezpečného nakupovania

Sme členmi APEK a dodržiavame pravidlá bezpečného nákupu.

151 výdajných
miest

a mnoho výhod
pre váš pohodlný nákup