Ako si vybrať prikrývku?

Kvalitný a zdravý spánok nie je len záležitosťou správneho matraca. Ovplyvňujú ho nielen činnosti, ktoré robíte pred ním, vonkajšie faktory, vhodný vankúš, ale aj vaša prikrývka. Ak chcete vedieť, ako si perinu dobre vybrať, čítajte ďalej.

4 kritériá

Skôr než impulzívne vytiahnete peňaženku a zaplatíte za prikrývku, ktorá vám prvá padla do oka, premyslite si nasledujúce 4 kritériá:

  • Ročné obdobie
  • Jednolôžková posteľ či dvojlôžková
  • Funkčné vlastnosti
  • Zdravotný stav

           1) Ročné obdobie

V našom miernom podnebnom pásme si obvykle nevystačíte s jednou prikrývkou na celý rok. Minimálne dvakrát, ideálne trikrát ju musíte vymeniť. V chladnejších mesiacoch oceníte skôr hrejivú, priedušnú a nadýchanú perinu – ideálne z peria, keďže má výborné termoizolačné vlastnosti. V teplých letných mesiacoch sa hodí tenká hodvábna prikrývka, ktorá je príjemná na dotyk a dodáva pocit sviežosti. Väčšinu roka, na prechodné obdobie, potrebujete prikrývku, ktorá reaguje na vašu telesnú teplotu – zahreje, ale zároveň dýcha. Ideálnym materiálom, ktorý spĺňa všetky podmienky, je mikrovlákno. Unikát na trhu predstavuje špeciálna súprava 4 ročné obdobia, tvorená dvoma dekami, ktoré môžete používať oddelene i spolu, po celý rok.

           2) Vaša posteľ

Ak spíte sami na jednolôžkovej posteli, voľba veľkosti prikrývky je pre vás jasná - 140 x 200 cm. Ak však spolu s partnerom či partnerkou zdieľate jednu dvojlôžkovú posteľ, naskytuje sa vám priam hamletovská otázka – jedna perina či dve? 200 x 200 cm alebo 140 x 200 cm? Spoločná prikrývka podľa niektorých výskumov zvyšuje intimitu a pocit blízkosti medzi partnermi, vlastná perina pre každého je zase komfortná. Rozhodnutie závisí na preferenciách vašich a vášho partnera.

           3) Funkčné vlastnosti

V noci vypotíte až 1,5 litra potu. Ten sa musí niekde vstrebať alebo vypariť. Preto musí vaša prikrývka odvádzať vlhkosť a dýchať. Počas spánku tiež klesá vaša teplota a dobrá perina by vás mala príjemne zahriať.

           4) Zdravotný stav

Toto kritérium sa týka hlavne alergikov, keďže pre nich je perie tabu. Ak trpíte alergiou na prach a roztoče, určite sa vyhnite klasických perovým duchnám a siahnite po mikrovlákne. Novým trendom sú prikrývky z ovčej vlny, ktorá sa vďaka obsahu lanolínu odporúča ľuďom s ochorením kĺbov a šliach.

 
 

Sledujte nás

facebook        google+        youtube

Prečo nakupovať u nás

Bezpečný nákup

Tovar skladom
pripravený pre Vás

Zaplatíte až pri prevzatí
balíčku s tovarom

2-ročná záruka
na všetky výrobky


Vám zaručuje...

Tá najlepšia a najjednoduchšia záruka.
Ak nebudete spokojní,
vrátime Vám peniaze!