Ako prestrieť stôl na Vianoce


Na Vianociach sú najkrajšie stretnutia s rodinou a blízkymi, ku ktorým patrí aj spoločné stolovanie. Pri výnimočných príležitostiach, akými vianočné večere a obedy rozhodne sú, sa snažíte prestrieť stôl slávnostne a vkusne, aby ste čo najviac podtrhli jedinečnosť týchto okamihov. Viete, ako by mal sviatočne prestretý stôl vyzerať?

Základom je obrus

Starý obrus s fľakmi od jedla, vína či kávy na Vianoce radšej skryte. Váš stôl i vaši najbližší si zaslúžia niečo lepšie. Pre vianočnú tabuľu sa najviac hodí čisto biely alebo červený obrus. Jemné ornamenty sú vítané. Veľký obrus by mal o 20 až 30 centimetrov presahovať hranu stolu. Zvážte, či ešte pridáte prestieranie pod jednotlivé taniere. Stôl má byť elegantný, nie preplnený.

Ladiace dekorácie

Čo by to bolo za slávnostne prestretú tabuľu bez vkusných ozdôb. Základné pravidlo znie, že by mali ladiť s obrusom, a ideálne byť vo farbách Vianoc. Čo takto vetvičky ihličia či cezmíny v strede stola? Alebo vlastnoručne vyrobená ikebana? Nezabudnite ani na sviečky – ideálne v odtieňoch červenej, zelenej, zlatej či striebornej. Typické štedrovečerné pokrmy sa najlepšie konzumujú za mäkkého svetla romantických plamienkov. Taktiež servítky či látkové obrúsky môžete poskladať do zaujímavých tvarov, alebo ich inak netradične umiestniť v blízkosti tanierov.

Vyzdobte aj stoličky

Slávnostnú atmosféru vystupňujete poťahmi na stoličky. Elegantné prevedenia v červenej, bielej či hnedej nielenže dodajú stolovaniu pocit výnimočnosti, ale aj ochránia vaše stoličky pred zašpinením. Špeciálne ak máte v rodine menšie deti či domácich miláčikov, oceníte ich ľahkú údržbu. Jednoducho ich po sviatkoch vyzlečiete a vyperiete doma v práčke.

Na každý chod iný tanier a maximálne tri poháre

Ak máte špeciálny riad, ktorý používate pri slávnostných príležitostiach, určite ho na Vianoce vytiahnite. Základom je zabezpečiť na každý chod iný tanier, to je nutné minimum. Pohárov by taktiež nemalo byť viac, než tri. Na stole má byť aj trocha voľného miesta. Ak ste niekedy váhali, ako správne ukladať príbor, tu je kľúč – najďalej od taniera položte ten kus, ktorý sa bude používať ako prvý. Počas stolovania sa postupne prepracujete k najbližšiemu.

Prestretie slávnostnej tabule vôbec nie je zložité. Popustite uzdu svojej kreativite, zapamätajte si zopár základných pravidiel a pripravte svojím blízkym nezabudnuteľnú štedrú večeru.

 
 

Sledujte nás

facebook        google+        youtube

Prečo nakupovať u nás

Bezpečný nákup

Tovar skladom
pripravený pre Vás

Zaplatíte až pri prevzatí
balíčku s tovarom

2-ročná záruka
na všetky výrobky


Vám zaručuje...

Tá najlepšia a najjednoduchšia záruka.
Ak nebudete spokojní,
vrátime Vám peniaze!