Ako na spánok dieťaťa

V spánku sa ľudské telo zreštartuje a nabije novou energiou. Je to jeden z najdôležitejších procesov v organizme, bez ktorého nedokážete dlhodobo fungovať. A u detí špeciálne má kľúčový význam pre ich formovanie a vývoj. Čo robiť pre dobrý spánok vášho najmenšieho?

Doprajte mu dostatok času
Počet hodín, koľko by malo denne dieťa prespať, sa výrazne líši v závislosti od veku. Kým novorodeniatko prespí až 20 hodín denne, u 4-mesačného batoľaťa je to už „len“ 9-12 hodín plus dve zdriemnutia a u 4 až 5-ročného dieťaťa 10-12 hodín bez potreby zdriemnutia cez deň.

Kúpte mu kvalitný matrac
Zle zvolený matrac môže spôsobiť vývoj alergií, zlé držanie tela a rastové deformácie. U matracoch detí nie sú vhodné žiadne extrémy – ani príliš mäkký, ani príliš tvrdý. Matrac by mal byť pevný, aby umožnil dieťatku dobre dýchať, ale dostatočne flexibilný, aby sa prispôsobil jeho stavbe tela. Ako napríklad anatomický matrac THERMAL VISCO, zložený z pamäťovej a studenej peny, ktorý má ideálny pomer pružnosti a pevnosti. Na matrac jednoznačne zadovážte chránič matraca – aby ste predišli množeniu baktérií a roztočov, je vhodné čo najčastejšie prať podložku, na ktorej vaše dieťa priamo leží.

Vytvorte mu rituály
Stabilný režim je veľmi dôležitý. Nemeňte podmienky jeho zaspávania. Vymyslite si spolu nejaký upokojujúci rituál, ktorý budete vykonávať vždy pred spaním – ako čítanie rozprávky, výber oblečenia na druhý deň, bozk na čelo, či teplý kúpeľ. Nech váš poklad vie, že je čas ísť spať. To isté platí aj o rannom budení. Snažte sa, nech dieťa chodí spať a tiež vstáva v rovnakú hodinu každý deň. Nenechávajte ho do noci pozerať televízor či hrať sa na počítači.

O strachoch a zlých snoch sa s ním rozprávajte
U starších predškolákov a školákov sa často objavuje strach z tmy. Nie je však dobré nechať dieťaťu rozsvietené – produkcia hormónu melatonínu, zodpovedného za uspokojivý a zdravý spánok, sa vplyvom svetla znižuje. Šikovným riešením je kúpiť dieťaťu stolnú lampičku so stmievačom s najnižšou intenzitou, prípadne fosforeskujúce nalepovacie hviezdičky na plafón. Zlým snom predchádzajte – nepozerajte s potomkom pred spaním filmy, ktoré by ho mohli rozrušiť, dokonca mu môžete skúsiť dať tipy na to, čo by sa mu mohlo snívať. O nočných morách sa s ním cez deň porozprávajte – skúste im napríklad vymýšľať pozitívne konce, a tým ho postupne zbaviť strachu.

 
 

Sledujte nás

facebook        google+        youtube

Prečo nakupovať u nás

Bezpečný nákup

Tovar skladom
pripravený pre Vás

Zaplatíte až pri prevzatí
balíčku s tovarom

2-ročná záruka
na všetky výrobky


Vám zaručuje...

Tá najlepšia a najjednoduchšia záruka.
Ak nebudete spokojní,
vrátime Vám peniaze!