5 tipov ako na domácnosť alergika

Ak si myslíte, že alergia je niečo výnimočné, ste na omyle. Podľa štatistík sa počet alergikov za posledných 25 rokov zdvojnásobil. Najhoršie prognózy dokonca tvrdia, že o sto rokov bude týmto neduhom trpieť každý druhý obyvateľ tejto planéty. A v bežnej domácnosti číha na alergika mnoho nástrah. Ako teda prispôsobiť obydlie tejto chorobe? Prečítajte si 5 užitočných tipov.

           1) Vyhýbajte sa perovým perinám, záclonám a kobercom.

Táto rada sa týka hlavne ľudí trpiacich roztočovou alergiou. Spôsobujú ju výlučky domácich roztočov, ktoré sa zhlukujú na čiastočkách prachu. Odstráňte preto z domu všetky „lapače prachu“ – záclony, perové periny, husté koberce. Plávajúce podlahy či plastové žalúzie sa ľahšie čistia a nezbierajú toľko prachu.

           2) Používajte tzv. bariérové obliečky a posteľ dobre vetrajte.

80% bytových roztočov sa nachádza v posteli. Živia sa šupinkami ľudskej kože a vaša posteľ je pre nich ideálnym „stravovacím zariadením“. Na vankúše, paplóny a celý matrac používajte tzv. bariérové obliečky, ktoré roztoče uzavrú akoby v nepriepustnom skafandri, a ich výlučky sa k vám nedostanú. Dobrým tipom je tiež krycí matrac Bamboo Comfort, ktorý odpudzuje roztoče a jeho snímateľný povrch ľahko vyperiete. Spálňu tiež často vetrajte a posteľ po prebudení hneď nezakrývajte. V noci sa potíte a roztoče milujú vlhkosť. Nedoprajte im ju.

           3) V prípade alergie na zvieratá miestnosti často vetrajte a upratujte.

Ak ste alergickí na zvieratá, najjednoduchšie je nechovať ich. Niekedy to však nie je možné, či už z etických alebo citových dôvodov. Minimalizujte preto šírenie alergénov v priestore – ani nie tak srsti samotnej, ako iných výlučkov ako moč, pot, koža, zvieraťa, ktoré sa v srsti zhromažďujú. Budete musieť aj častejšie upratovať, aby sa alergény nikde nezhromažďovali. Pomáha tiež sprej Allerpet, ktorý sa strieka na srsť zvieraťa.

           4) V prípade alergie na peľ nesušte bielizeň vonku a vetrajte krátko, najlepšie po daždi.

Ďalším rozšíreným typom je alergia na peľ. V čase kvitnutia konkrétnych druhov preto venujte pozornosť spôsobu vetrania a osobnej hygiene. Ani bielizeň v tomto období nesušte vonku. Vetrajte krátko, najlepšie po daždi a v bezveternom počasí. Kvalitu vzduchu v interiéri pomôžu vylepšiť i „práčky“ vzduchu.

           5) Namiesto otvorených si kúpte zatvárateľné vitríny a knižnice.

Ak obľubujete sošky, knihy a rôzne dekorácie, stavajte ich do vitrín, ktoré sa dajú zavrieť. Najmä v prípade alergie na roztoče a peľ. Môžu zhromažďovať alergény veľmi dlhý čas. Ak utierajte prach, robte to vždy na vlhko a snažte sa ho zbytočne nevíriť.

 
 

Sledujte nás

facebook        google+        youtube

Prečo nakupovať u nás

Bezpečný nákup

Tovar skladom
pripravený pre Vás

Zaplatíte až pri prevzatí
balíčku s tovarom

2-ročná záruka
na všetky výrobky


Vám zaručuje...

Tá najlepšia a najjednoduchšia záruka.
Ak nebudete spokojní,
vrátime Vám peniaze!